Paleo dieta to idea jedzenia żywności pochodzenia naturalnego, czyli takiego sposobu odżywiania, który obowiązywał w epoce paleolitu (epoce kamienia) około2,6 mln do 12 mln lat temu. Jak nietrudno się domyślić stąd też wzięła się nazwa diety. Zyskuje ona coraz więcej zwolenników, którzy chcą odżywiać się zdrowo i zgodnie z tym, do czego człowiek został przystosowany genetycznie. Wielu dietetyków poleca stosowanie diety paleo, ze względu na jej dobry wpływ na zdrowie. Ogranicza ona spożywanie niezdrowych tłuszczów, zmniejsza ilość przyjmowanych węglowodanów i wprowadza do diety dużo białka. Paleo dieta znacznie zmniejsza ryzyko otyłości czy chorób serca. Eksperci podkreślają też, że dieta rodem z epoki paleolitu pomaga przy alergii, redukując alergeny.

Cywilizacja a alergia

Z najnowszych badań amerykańskich w dziedzinie alergii wynika, że schorzenia o podłożu alergicznym posiadają silny związek ze współczesnym trybem życia. Rosnące zanieczyszczenie środowiska, sztucznie modyfikowana żywność, nadmiar spożywanych leków, w szczególności antybiotyków, rozregulowały gospodarkę odpornościową naszego organizmu. Największą liczbę przypadków chorób na tle alergicznym notuje się u ludzi z krajów rozwijających się. Profesor Loren Cordain z Uniwersytetu w Colorado, twórca paleo diety, przekonuje ponadto, że problemy ze zdrowiem, w tym różnego rodzaju alergie, są wynikiem tego, co współcześnie jemy.

Powrót do korzeni

Złe nawyki żywieniowe opierające się na produktach przetwarzanych w sztucznych warunkach,to przyczyna alergii. Dlatego pozbycie się z diety alergenów pokarmowych takich jak gluten czy produkty mleczne jest już pierwszym krokiem ku wolności. Nabiał oraz zboża i produkty zbożowe są zabronione w paleo diecie. Zapobiega to występowaniu alergii oraz ogranicza podatność na występowanie różnego rodzaju nadwrażliwości pokarmowych. Paleo bazuje na naturalnych składnikach i eliminacji wszystkich wysoko przetworzonych produktów spożywczych, produktów zawierających barwniki i konserwanty, dlatego możemy mówić o znacznej redukcji alergenów. Nie od dziś wiadomo, że sama farmakologia, choć często niezbędna, nie wystarczy. Warto postawić na zdrowy tryb życia i naturalną żywność, w myśl znanego powiedzenia, że jesteśmy tym, co jemy.

[Wybierz] ZDROWIE [Bądź] PALEO

Grupa WSR

  • wsr
  • wsrmed
  • rehab
  • bistro
  • paleo catering